75.0 KVA ONLINE UPS 3 PHASE INPUT AND 3 PHASE OUTPUT
This is a high-tech, versatile, and efficient 360V lead-acid, tubular, SMF battery-powered AC power supply system. It accepts AC inputs with voltage ranging from 415V +/- 20% Three Phase Four Wires and a frequency of 50Hz +/- 10%. It has digital displays showing DC voltage, AC voltage, frequency, output voltage, and connected load. There are audio alarms for battery low, overload, over-voltage, and under-voltage conditions. The APWN technology with IGBT and forced air cooling help to maintain a pure sine waveform, with a better than 98% efficiency, and 1% dynamic voltage regulation. The system is protected against battery low, short circuits, overload trip, mains cut-off, phase failure, and abnormal phase sequence. It is suitable for various industrial applications, including computers, hospitals, and CNC machines. Optional features include manual/static bypass, PF correction, remote display/control, software, and SNMP compatibility.
FOR BOOKING CALL US ON 080-23307412
| AC INPUT: | |
| VOLTAGE | 415V +/- 20% Three Phase Four Wires |
| FREQUENCY | 50Hz +/- 10% |
| DIGITAL DISPLAY |
DC VOLTAGE, AC VOLTAGE, FREQUENCY, OUTPUT VOLTAGE & CONNECTED LOAD
|
| AUDIO ALARMS |
BATTERY LOW, OVERLOAD, OVER VOLTAGE, UNDER VOLTAGE
|
| TECHNOLOGY | APWN TECHNOLOGY WITH IGBT |
| COOLING | FORCED AIR COOLING |
| BATTERY TYPE | LEAD ACID, TUBULAR, SMF, BATTERY VOLTAGE |
| AC OUTPUT | |
| VOLTAGE | 415V+/-1% Three Phase |
| FREQUENCY | 50Hz +/-0.5Hz |
| WAVEFORM | PURE SINE WAVE |
| TRANSFER TIME | NIL |
| EFFICIENCY | BETTER THAN 98% |
| TRANSIENT VOLTAGE VARIATION | +/- 2%MAX |
| POWER FACTOR | 0.80 LAGGING |
| OVERLOAD | 125% FOR 10 MIN & 150% FOR 1 MIN |
| STATIC VOLTAGE REGULATION | 6% for 50% STEP LOAD CHARGE |
| DYNAMIC VOLTAGE REGULATION | 1%of NORMINAL FOR ALL VARIATIONS |
| OF LINE LOAD 10% to 100% STEP LOAD CHANGE. | |
| WAVEFORM | SINUSOIDAL |
| TOTAL HARMONIC DISTORTION | FOR LINEAR LOADS 2.5% FOR NON-LINEAR LOADS 5% |
| CREST FACTOR | 1:3 |
| OPERATING TEMPERATURE | |
| RANGE | 0 C to 40 C |
| RELATIVE HUMIDITY | 95% NON CONDENSING |
| Max. OPERATING ALTITUDE | |
| WITHOUT DERATING | 7500ft / 2285m |
| ACOUSTIC NOISE | <60 db |
| OPTIONAL |
MANUAL/STATIC BY PASS, PF CORRECTION/REMOTE DISPLAY/CONTROL SOFTWARE/SNMP COMPATIBILITY
|
| PROTECTION |
BATTERY LOW, SHORT CIRCUIT, OVERLOAD TRIP, MAINS CUT OFF, PHASE FAILURE, ABNORMAL PHASE SEQUENCE.
|
| APPLICATION |
COMPUTERS, HOSPITALS, CNC MACHINES, AND ALL TYPES OF INDUSTRIAL APPLICATIONS.
|

