100/200 KVA ONLINE UPS 3 PHASE INPUT AND 3 PHASE OUTPUT
This is a high-tech, versatile, and efficient 360V lead-acid, tubular, SMF battery-powered AC power supply system. It accepts AC inputs with voltage ranging from 415V +/- 20% Three Phase Four Wires and frequency of 50Hz +/- 10%. It has digital displays showing DC voltage, AC voltage, frequency, output voltage, and connected load. There are audio alarms for battery low, overload, over-voltage, and under-voltage conditions. The APWN technology with IGBT and forced air cooling helps to maintain a pure sine wave form, with a better than 98% efficiency, and 1% dynamic voltage regulation. The system is protected against battery low, short circuit, overload trip, mains cut off, phase failure, and abnormal phase sequence. It is suitable for various industrial applications, including computers, hospitals, and CNC machines. Optional features include manual/static bypass, PF correction, remote display/control, software, and SNMP compatibility.
FOR BOOKING CALL US ON 080-23307412
| AC INPUT | |
| VOLTAGE | 415V +/- 20% Three Phase Four Wires |
| FREQUENCY | 50Hz +/- 10% |
| DIGITAL DISPLAY | DC VOLTAGE, AC VOLTAGE, FREQUENCY, OUTPUT VOLTAGE & CONNECTED LOAD |
| AUDIO ALARMS | |
| BATTERY LOW, OVERLOAD, OVER VOLTAGE, UNDER VOLTAGE | |
| TECHNOLOGY | APWN TECHNOLOGY WITH IGBT |
| COOLING | |
| FORCED AIR COOLING | |
| BATTERY TYPE | LEAD ACID, TUBULAR, SMF |
| BATTERY VOLTAGE | 360 V |
| AC OUTPUT | |
| VOLTAGE | 415V+/-1% Three Phase |
| FREQUENCY | 50Hz +/-0.5Hz |
| WAVEFORM | PURE SINE WAVE |
| TRANSFER TIME | NIL |
| EFFICIENCY | BETTER THAN 98% |
| TRANSIENT VOLTAGE VARIATION | +/- 2%MAX |
| POWER FACTOR | 0.80 LAGGING |
| OVERLOAD | 125% FOR 10 MIN & 150% FOR 1 MIN |
| STATIC VOLTAGE REGULATION | 6% for 50% STEP LOAD CHARGE |
| DYNAMIC VOLTAGE REGULATION | 1%of NORMINAL FOR ALL VARIATIONS |
| OF LINE LOAD 10% to 100% STEP LOAD | |
| CHANGE. | |
| WAVE FORM | SINUSOIDAL |
| TOTAL HARMONIC DISTORTION | FOR LINEAR LOADS 2.5% FOR NON-LINEAR LOADS 5% |
| CREST FACTOR | 1: 3 |
| OPERATING TEMPERATURE | |
| RANGE | 0 C to 40 C |
| RELATIVE HUMIDITY | 95% NON CONDENSING |
| Max. OPERATING ALTITUDE | |
| WITHOUT DERATING | 7500ft / 2285m |
| ACOUSTIC NOISE | <60 db |
| OPTIONAL | MANUAL/STATIC BYPASS |
| PF CORRECTION/REMOTE DISPLAY/CONTROL SOFTWARE/SNMP COMPATIBILITY | |
| PROTECTION |
BATTERY LOW, SHORT CURCUIT, OVERLOAD TRIP, MAINS CUT OFF, PHASE FALIURE, ABNORMAL PHASE SEQUENCE.
|
| APPLICATION | COMPUTERS, HOSPITALS, CNC MACHINES AND ALL TYPES OF INDUSTRIAL APPLICATIONS. |

